TV Set SAMSUNG 50" 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixels Flat 16:9 LED UE50U8072FUXXH
search
Brand
Samsung
Reference
78707
Control type
Remote
Auto power off
Yes
Wi-Fi
Yes
Ethernet LAN
Energy efficiency class
G
Display technology
LED
Diagonal
50 "
HD type
4K Ultra HD
USB 2.0 ports quantity
1
HDMI ports quantity
3
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth
Bluetooth version
5.3
Operating system installed
Tizen
VESA mounting
Smart TV
Diagonal (m)
125 cm
Digital signal format system
DVB-C/DVB-S2/DVB-T2
Power consumption (typical)
69 W
Power consumption (standby)
0.5 W
Input voltage
220 - 240 V